reklama

Alkohol a drogy v skratke (alebo prečo adolescentom chutí piť)

Článok berte ako jeden z mnohých možných pohľadov na túto všeobecne veľmi obšírnu a náročnú spoločenskú tému a samotný predmet. Hoci som výsledky výskumov a štatistík našla na internete, kde ich je veľa a rôznych - všetky majú vždy spoločné to hlavné a na základe toho a mojich skúseností z bývalého zamestnania vo vysokom školstve by som to vyhodnotila asi takto.. UPOZORNENIE : pokiaľ sa vás táto téma bytostne dotýka, nečítajte prosím text, mohol by vás nasrať/uraziť, pretože platí stará pravda ako sa vraví “blázon pokladá za duševne chorých všetkých okolo seba, len nie samého seba..“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)
Obrázok blogu

Najmä študenti vysokých škôl tomu vravia „spíjať sa do nemoty“, čiže podľa nich, pijú tak dlho, kým uvládzu, či neupadnú slabší jedinci do bezvedomia, ktoré potom kriesi záchranka „spásonostnou“ injekciou..ak vôbec. Takým príkladom, ktorý sa ľahko dozviete, pokiaľ sa medzi budúcou inteligenciou pohybujete je aj jeden spôsob, ako čo najrýchlejšie vychľastať plechovku piva na záhradnej párty pomocou hadice za pár sekúnd. Z výsledkov výskumov vyplynulo, že dve pätiny vysokoškolských študentov (nie študentiek, hoci tie znesú koľkokrát viac než chalani) vypijú na jednom „sedení“ sedem a viac drinkov a asi 12% sa považuje za „ťažkých pijanov“. Navyše asi polovica študentov sa zvykne opíjať aspoň dvakrát do mesiaca a to nespomínam pitky na intrákoch na izbe, ktoré až tak verejné niesú, takže sa monitorovať s úplnou presnosťou nedajú. Ak niekto týmto spôsobom opakovane požíva alkohol, je možné asi už hovoriť o „alkoholikoch“. K tomu sa ale pridružujú iné závažnejšie situácie a fakty, spomeniem snáď okrem „označkovaných“ chodníkov pri školách, o „upchaných“ pisoároch a WC mís na toaletách sa vyjadrovať ani nechcem, utajené znásilnenia pod vplyvom alkoholu, ktoré poväčšine po vytriezvení a zo strachu ani nevyjdú napovrch, pokým nemajú „následok“. Asi najčastejšími prehreškami a to už nielen VŠ študentov je jazda pod vplyvom alkoholu, ktorý je výborným stimulom pre kuráž/nebojácnosť vo veku 18-25r..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Experimenty s alkoholom sú veľmi často späté aj s experimentom s drogou, ktoré sú akoby „zasväcovacím rituálom“. Ak nepiješ, či sa poriadne „nespráskneš“..niesi „in“ a v partii vyvolených nemáš čo hľadať. Pre tých, ktorí s alkoholom, či drogou nemali pred štúdiami skúsenosť to môže znamenať akoby ochutnanie „zakázaného“, následne posilnenie ega a vlastne to môžeme nazvať ako výhru zvedavosti a porušenie vnútornej zásady a vplyvu „obstarožnej“ výchovy. Ak teraz nebudem brať do úvahy študentov, tak s alkoholom a drogami začínajú v dnešnej dobe 13 ročné deti, ktoré po ukončení strednej školy síce v malom počte, ale predsa skončia svoju „kariéru“, nie štúdium - ako narkomani, či alkoholici. Ak nie hneď, tak vo vyššom veku, pretože tento návyk sa u týchto neliečených zakoreňuje, ako silná potreba a vplyvom prostredia, či iných sociálnych faktorov sa len prehlbuje a utužuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niet sa čo čudovať, len v Amerike (čo by mohol byť zvlášť blog), či v Španielsku napríklad fičia bežne decká na diskotékach na kokaíne, či podobných drogách v kombinácii s alkoholom. S radosťou sa prechľastávajú a dopujú „sympatickí“ nenažraní švédski aj študenti na dovolenkách, pretože to treba dobehnúť za celý rok, keď už v ich krajine je to tak ako to je, čo sa alkoholu týka napríklad. A čo sa bežných ľudí týka, tak časté a opakované množstvá napr. RedBull+vodka a.i. vám tiež vitalitu v neskoršom veku neprinesú a „intelektuálske“ výhovorky typu ...“telo má ísť do hrobu zhumpľované..“ alebo „treba si užiť“ a.p. pravdu nikdy nezakryjú. Ale vrátim sa ešte k tým drogám. Vo veľkých mestách, či rôznych partiách študentov a ich „známych“ nieje problém potrebnú drogu zohnať a výhodne kúpiť. Čím sa vystavujú istej závislosti už od počiatku a tá sa dá jednoducho vytvoriť už len odporučením na kamaráta, ktorý drogy zoženie niekomu inému. Ľahký prístup ku droge alebo samotnou zásluhou všeobecnej popularity drogy medzi študákmi a jej idealizovanie, aké je to potom „cool“ atď. je tiež spôsob, ako si závislosť vytvoriť, či podporovať. Otázne je, že u koľkých, ktorí sú vystavení týmto vplyvom a pokušeniu sa neskôr rozvinie dlhodobý návyk, pretože ten „kreuje“ ich ďalší život a život ľudí okolo nich...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledné a často sa opakujúce vedecké zistenia tvrdia (a s nimi súhlasím), že ľudia, ktorí si vytvoria trvalý návyk na akúkoľvek drogu – používajú túto látku ako „liek“ či už na svoje trápenia, zmiernenia bolesti, úzkostí, hnevu, či depresie (frustrácie, komplexy a.p.). Čo poväčšine nastane napríklad pri častom požívaní alkoholu po vytriezvení ? Depresia. No a čo s ňou? A sme v bludnom kruhu, z ktorého niekedy je veľmi ťažké vybŕdnuť. Pri experimentoch prídu adolescenti , keď už o nich píšem na to, že táto látka im „pomáha“ a akoby zázrakom odstráni ich problémy, navyše im je fantasticky a majú z nej príjemné halušky, obzvlášť je tento účinok posilnený prostredím diskotéky, partia, chľast, dunejúca hudba, baby... Veľká väčšina z celku sú citovo vystresovaní a to už nielen adolescenti, ale i dospelí – ďalšia téma snáď na inokedy. To by snáď vysvetľovalo fakt, prečo toľko mladých ľudí drogy či alkohol skúša, nieje v tom len zvedavosť, veď aj „osveta“ medzi kamarátmi funguje. Ihneď, bez námahy sa zbaviť negatívnych emócií, problémov a zabudnúť, aspoň na chvílu...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z tohoto zistenia vychádza napovrch ďalšie..je zrejmé, že existujú rôzne druhy/typy osobností, ktoré majú na základe svojho vnútorného pohnutia a stavu mysle sklon k vyhľadávaniu úľavy v omamných látkach, či už v drogách alebo alkohole. Hoci rodinu si nevyberáme, predsalen...sú známe aj typy alkoholikov a síce tí, ktorí detstvo prežili v úzkosti strese. V dospelosti si tak svoje vnútorné napätie „ukľudňujú“ vyprázdňovaním pohárikov, podľa výskumov sú to častejšie synovia ako dcéry, u ktorých sa v neskoršom veku vie prejaviť i agresivita, panovačnosť a akési kazateľstvo voči všetkým, ktoré ich vyčlení zo spoločnosti a od priateľov, ak niesú takí istí ako oni. Do tejto skupiny patria často aj deti, ktorých matka v čase tehotnosti požívala alkohol. Ďalším typom/druhom ľudí so sklonom k alkoholizmu, či droge sú ľudia, u ktorých je zvýšená vzrušivosť, impulzívnosť, ktorí nemajú akýsi životný cieľ, citovo nevyrovnané, nevyzreté osobnosti atď.

Ešte čo sa týka samotnej závislosti na droge a alkohole..ľudia poväčšine unikajú pred realitou a samým sebou v opíjaní sa a braní drog, hľadajú citovú úľavu, i keď to častokrát nepriznajú, frustrovanosť je predsa vec, ktorú „nesmie“ správny chlap, či hrdá žena priznať, inak vyjde na posmech v partii. Ľudia trvale nešťastní sú vystavení riziku závislosti najviac..alkohol, či kokaín, ktorý je priamym „liekom“ na depresiu pre nich akýmsi „vyslobodením“. Myslím, že najhoršie na tom nieje samotná depresia, dôvod „uľavenia“ si pohárikom, či drogou, ale depresia „po“, či pri liečebnej kúre...to by si mal každý uvedomiť. Dopad na rodinu, vzťahy, spoločnosť tu rozoberať nebudem, to je ozaj na dlho.

Ďakujem za pozornosť :-), rada prijmem kritiku, či už negatívnu alebo pozitívnu, hlavne nech je konštruktívna a zároveň prosím o vynechanie invektív akéhokoľvek charakteru a uvádzanie príspevkov nesúvisiacich priamo s článkom. Pekný deň.

Dorota Mikešová

Dorota Mikešová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obsedantno-kompulzívna dora. Milujem dvoch mužov a cestovanie. Zaujíma ma móda, umenie, imponuje mi Egon Gál a ľudia s dobrým vkusom. Zoznam autorových rubrík:  Literárne okienkoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu